HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ HyPURITY™ C18 HPLC Columns, 3μm Particle Size
Thermo ScientificTM HyPURITYTM C18 HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
Thermo Scientific™ Acclaim™ 120 C8 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve exceptional performance and maximum resolution for reversed-phase separation of analytes with moderate hydrophobicity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ ProPac™ SAX-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use ProPac™ SAX-10 LC Columns for exceptionally high resolution and efficiency when separating protein variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Quaternary Ammonium |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Ion Exchange |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Ion Exchange |
| pH | 2 to 12 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS-2 C18 Columns
Use as a general purpose C18 phase for acidic and neutral analytes separated under difficult operating conditions.
| Pore Size | 80 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 11% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous Type A Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 220 m²/g |
| Max. Pressure | 5800 psi (400 bar) |
| Product Line | Hypersil Classical |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC-HILIC HPLC Metal-free PEEK Guard Columns and Kit
PEEK coated HPLC column
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Porosity | 200 Å |
Thermo Scientific™ Aquasil™ C18 Guard Cartridges
Available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 100Å |
|---|---|
| Carbon Load | 12% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 310 m2/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Trinity P1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these mixed-mode columns for simultaneous separation of pharmaceutical drug substances and their counter ions with high efficiency.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Reversed Phase/Anion Exchange/Cation Exchange |
| Temperature | 45°C |
| Phase | Reversed Phase and Ion Exchange |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 7 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 100 m²/g |
| Max. Pressure | 4500 psi (310 bar) |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ BetaSil™ Phenyl/Hexyl Guard Cartridges
Drop-in guard cartridges offer convenience, economy and effective protection for extending column lifetime
| Stationary Phase | Phenyl/Hexyl |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 mm |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Surfactant Plus HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for simultaneous separation of anionic, nonionic, cationic, and amphoteric surfactants with CAD and LC-MS detection.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C8 HPLC Columns, 5μm Particle Size
High surface area with high bonded phase coverage
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Column Chemistry | Octyl |
| Surface Area | 310 m²/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 9 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L7 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ ProPac™ IMAC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resolve target proteins using a single column in a high-resolution gradient run with ProPac IMAC-10 LC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Lysozyne Poly(IDA) Grafts |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Affinity Separation |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Separation of Metal-Binding Proteins |
| pH | 2 to 12 |
| Max. Pressure | 3000 psi (207 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ HILIC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this HILIC column to retain and separate highly polar molecules that are unretained by reversed-phase chromatography.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 70°C |
| Phase | HILIC |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ µPAC™ Neo HPLC Columns
Learn more about your proteome samples with Thermo Scientific™ μPAC™ Neo Plus HPLC columns.
| Pore Size | 100 to 300 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silicon Chip |
| pH | 1.5 to 7 |
| Max. Pressure | 6526 psi (450 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Organic Acid HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for separation of hydrophilic, aliphatic, and aromatic organic acids.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 17% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2 to 8 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |